Chat yapmanın ircdeki yerichat

İrc aleminde chat geçmişi 20 seneyi bulan  zaman sürecini kapsar. İrc (internet relay chat;İnternet aktarmalı sohbet) internet dünyasında en çok kullanılan internet protokündendir. 1988 yılında ilk defa Finlandıyalı öğrenci olan Jarkko Oikarinen tarafından bu protokol meydana getirilmiştir. İnternetin ilk yıllarından itibaren sıklıkla kullanılan popüler sohbet ağı olmuştur. Ülkemizde, dünyada birçok sunucu  üzerinden IRC hizmeti verilerek hala günümüzde  insanların sohbet etmesi, birbirleriyle bilgi paylaşımında bulunduğu sohbet platformlarındandır. İrc client ırc kanallarına bağlanarak client diğer insanlarla sohbet etmenize olanak sağlar. Bazı irc servisleri sadece web olarak veya irc client olan mirc kullanımıda mevcuttur. İrc alanında çeşitli komutlarla servisi kontrol, denetim ve güvenliğini sağlarız. IRC: Internet Relay Chat kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma dünya üstündeki  farklı  kişilerin internete bağlı oldukları aynı sunucuya yada birbirine bağli olan sunucuların  ağını seçtikleri zaman birbirleri ile iletişim ve sohbet yapmalarına olanak  sağlayan bir internet protokol ortamdır.

IRC vasıtası ile dünya düzleminde yani üstünde herhangi bir kişi ile bu servisler üzerinden bağlantı sağlanır. Konuşabilmek, yazmak ve farklı  odalarda muhabbet yapmak, muhabbet etmek,  kişilerin arasında dosya alışverişini sağlar.  Hoş eğlenceli bir chat ortamı oluşturarak zaman geçirmek mümkün. IRC temelinde   inceleyecek olursak bir sunucu, sunucuda kullanıcılar bulunmaktadır. Kullanıcıların yani userlerin oluşturmuş olduğu odalar, ve de userlar arasındaki özeller’den ve genel konuşma,yazışma oluşmakta olduğu görülür. Bu userlerden seçilen kişilerden çeşitli seviyede görevler ve yetkiler dağıtılır. Bu yetkiler doğrultusunda sunucunun güvenliğini,  bu seçilen kişiler sunucuya ait komut sistemiyle sağlamaktadır. Güvenlikten kasıt sunucuda huzursuzluk çıkaran, etik ve ahlak dışı davranıp sunucunun yapısını  bozmaya çalışan çeşitli kullanıcılar bu komut sistemiyle atılır. Yani bu sorun ve problem yaratan kişiler sunucu üzerinde bu komut sistemiyle cezalandırılarak atılır ve girişi kapatılır.

Bazı zamanlar ise de sunucu ve servise dışardan botnet,  trojan saldırısı gibi saldırı türleri de yapılmaktadır. Bu tür saldırılar ya direkt sunucuya yada orda sorun yaşadığı kişiye karşı küfürler, hakaretler içeren saldırılara da dönüşmektedir. Bu biçimde olan saldırılarda serviste, sunucuda var olan komut yapısında güvenlik komutu başlığı altında komut sistemiyle müdahale edilir. Günümüzde bu çeşit saldırılara karşı sunucu yetkilileri yada servis sağlayıcı firmalar tarafından çözümler, kod sistemi gibi sistemler üretilmektedir.Her sektörün her alanın kendi alanında  yaşadığı bazı olumsuzluklar, sorunlar vardır.Bu irc muhabbet alanında da bu tür sorunlar mevcuttur.

Muhabbet dünyası konuda değinildiği gibi bazı dezavantajı ve sorunları var olmaktadır. Ama sohbet faydalı bir anlamda insanları tanıştırma, bağ kurma gibi araç görevi taşımaktadır.İnsanların tanışmasına vesile olan ve arkadaşlık edinmesine muhabbet olanağı sağlar.Her türden, ırktan, kültürden , sosyal tabakadan insanların birbirleriyle konuşmasına ve bilgi paylaşımına çok yönlü bir şekilde olumlu katkıda bulunur. Çağımız iletişim çağıdır. Bu yaşadığımız çağda mesafeler ve zaman kavramı ilerleyen teknoloji doğrultusunda kısalma göstermiştir. Bu internet protokolüde aslında tam olarak bu görevi icra etmektedir.

İrcde chat yapmak ne anlama geliyor?

Teknoloji her alanda olduğu gibi bu alanda da kendine önemli yer edinmiştir. Bu da irc muhabbet açısından çeşitli yenilikleri beraberinde getirmiştir. Bugün çeşitli görsel, yazısal ve video içerikli tanışma uygulamalarının atası bu protokoldür. Bu protokolün çeşitli evrim geçirmiş uygulamaların genel ismi  chat olarak kabul görür. Sohbet sizler kullanıcılar eğer yön kazanmasını ve eğlenceli olmasını istiyorsanız sohbete sizlerinde iştirak etmesi lazım. Bu sayede ancak bilgi, düşünce paylaşımı mümkündür.

Çağımız bilgi ve teknoloji çağıdır. Bu çağda bilgiye ulaşmak çok kolaydır. Chat ortamının bir diğer avantajıda işte bu bilgilerin paylaşılma noktasıdır. Paylaşılan, paslaşılan bilgi sayesinde insanların geçmişten oluştırduğu bilgi kazanımını bu sunucular üzerinden karşısındakine aktarılır. Bu aktarım sayesinde aktarılan kişi üzerinde gelişimi ve genel kültür seviyesinde olumlu sonuçlara yol açar. Bu olumlu yönlerininin yanında chat olgusu insanlara adeta tanışma konusunda bir köprü vazifesi görür. Sunucu üzerinden diğer insanlarla muhabbet yaparak hem arkaşlık edinilir hem belkide karşı cinsle aşk boyutuyla da sonuçlanabilir. Arkadaşlık, aşk, sevgi, dostluk insanlar için mutluluğun anahtarı  olarak sayılan ana başlıklardır.Bu duygu düzlemlerinde insanlar mutlu olmanın yolunu ararlar. Söyleşi yaparak bu düzlemlerde mutlu olmak insanlar için birer fısattır aslında. Her insan mutlu olmak ister. Günün iş hayatı ve diğer evrelerinde yaşanılan stres ve sorunları bir şekilde atmanın yollarını arama eğilimine girerler. Bu yaşanılan problem ve boşluk muhabbet yaparak atlatılması hayali bir proje değildir.

Sitemiz sizlere nasıl bir chat ortamı yaratıyor?

Bu uygulamalar üzerinde bu aranılan nitelikteki mutluluğu bulmak esasında mümkündür. Kullanıcılarımızın düşüncesini özgürce paylaşabildiği bu platformlarda mutlu olabileceği etiket aslında hoş bir sohbet ortamını oluşturarak eğlenceli vakitlere kapılarını açmasıyla mümkündür. Yani site kullanıcıları bedava olan bu muhabbet hizmetinden faydalanarak tanımadığı insanlarla sohbet etmektedir. Yapacağınız tek şey ve atılım bir nick yani takma isim bularak kayıt yapmaksızın sadece sunucuya giriş yaparak sağlıyabilirsiniz. Sunucunun bu kadar basit bir giriş yolu ve sistemi olup çok pratik birş şekildedir.Sitemiz sizlerin en iyi şekilde kaliteli chat imkanlarımızdan faydalanması amacıyla titiz bir çalışma ve uzman yönetici kadrosuyla iddialı bir şekilde karşınızdadır. Sunucumuz sizlere  en iyi şekilde sohbet hizmetini vermek için kurulmuştur.

Muhabbet alanında yeni bir ses olmaya aday olan sunucumuz sizlerin en rahat şekilde kendinizi ifade edebileceğiniz bir ortamı oluştuma gayreti içindedir. Hassas nokta ve olaylarda en titiz ve itinalı bir çalışma biçimine sahiptir. Sunucuda var olan haklarınız yönetim kardomuz tarafından korunmaktadır. Genel gizlilik ilkesi doğrultusunda var olan tüm bilgileriniz sitemiz tarafından korunup herhangi kişi ve kişilere paylaşılmamak üzere sitede saklanmaktadır. Siz değerli kullanıcılarımız burada sizlere düşen sorumluluk sunucu kurallarına uymaktır. Bu kurallara benzer kurallar hayatın çeşitli alanında toplumsal düzeni sağlamak  için nasıl zaruri yani ihtiyaçsa burası içinde aynıdır. Kurallar her alanda var olması gereken bir olgudur. Chat alanında da daha işlevli ve huzurlu bir düzen için var olması gerekir.  Sitemiz temel ilke ve prensıbleri saygı ve seviye olmakta ve vazgeçilmez ilkeler olarak kabul etmektedir. Bedava söyleşi yapabileceğiniz sitemizde sizleri eğlenceli dakikalar beklemektedir. Sizlerde size sunulan bu imkanları değerlendirmek için hemen sitemize giriş yapınız.

önceki yazımızda « makelemiz var.

Mert
Makale Yazarı :
heart
Yazı kategorisi : Genel
yorum yorum yok
Etiketler


Chat yapmanın ircdeki yeri İle Benzer Sohbet YazılarıChat yapmanın ircdeki yeri yazına yapılan yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

chat sohbet sohbet odaları canlı sohbet sohbet siteleri mobil sohbet